Morihei Ueshibanın Evini Ziyaret

Morihei Ueshibanın Evini Ziyaret

Morihei Ueshibanın Evini Ziyaret

  • 09 / 03 / 2003

Dünyanın Buluşma Yeri ; HOMBU DOJO

             Renkleri , dilleri ve dinleri farklıda olsa birçok insanın buluştuğu yer ;  Hombu Dojo.. Burada birçok ulustan insanla tanışma ve çalışma fırsatı buluyorsunuz. Buda size bir kere daha ne kadar değerli bir sanatla uğraştığınızı hatırlatıyor ..

İnsanların anlamsızca birbirlerini öldürdüğü 2.Dünya savaşı döneminde yaşayan O Senseinin rüyası da buydu. Barışın ve sevginin evrende egemen olması ... İnsanların renklerine , dinlerine , dillerine bakılmadan bir çatının altında buluşması ..

Sevgi en büyük güç ! O Sensei?nin sanatına neden Sevgi sanatı ismini verdiğinin anlamını yine onun bu evine giderek buluyorsunuz.  

 

 Tarihi hocalar ;

Sabah çalışmalarında iki ders var...8:00 ile 9:00 dersine bir başka eğitmen geliyor. Dersler öğlen 3:00 e kadar yok.... 15:00 den akşam 20:00?e kadar 3 ders var. Bu derslerin bir kısmına tarihi hocalar giriyor. Endo Sensei , Masuda , Arikawa , Watanabe Sensei gibi değerli hocalar...Yoğunluk genelde tarihi hocaların derslerine oluyor... Hayli kalabalık katılımın olduğu derslerin işlenişi ve tekniklerin yorumlanması , farklı bakış açılarından O-Senseinin Aikidosunu zevkle izliyorsunuz. Sayıları gittikçe azalan bu değerli hocaları son bir kez görme adına , mutlaka Aiki-kai ziyaret edilmeli diyorum... Yeni jenerasyon hocalardan Yasuno ve Yokata senseiler de harika ders işliyorlar.. Burada hemen şuna değinmek gerekiyor. Aiki-kai mutlaka gidilmesi gereken , özellikle ben 4. Veya 5. Danım diyen hocaların mutlaka yılda bir kere ziyaret etmeleri gereken çok önemli bir yer.. Zira biraz önce de değindiğim gibi tarihi hocalar teker teker vefat etmekteler .. ( En son Saito sensei yakın tarihte kaybettik) Ve bu hocaların en yukarda oldukları dönemleri görüyor ve bu hocaların teknikleri , enerjileri karşısında büyüleniyorsunuz...