Uluyamada Jimnastik Çalışması

Uluyamada Jimnastik Çalışması

Uluyamada Jimnastik Çalışması

  • 19 / MART / 2011

Sağlıklı ve Formda Olmanın Temel Şartı

Esneklik haraketlilik ve yaşa bağlıdır. Atletlerin rekabet edebilmeleri için çok esnek olmaları gerekirken bizlerin günlük işleri kolayca yapabilecek esnekliğe ulaşması yeterlidir. Esneklik vücudumuzdaki rahatsızlıkların doğrudan sebebi olmamasından ötürü sağlıklı ve formda olmanın çoğunlukla gözardı edilen bir şartıdır.

Kaslar lastik gibidir

Kaslar güçlendikçe veya kullanılmamaktan kasıldıkça daha az esnerler. Düzenli olarak esneme hareketleri yapmadığımızda eklemlerimizin hareket kabiliyetleri kısıtlanarak günlük yaşamımızı etkiler ve yaşam kalitemiz düşer. Adalelerdeki dengesizlik ve esnekliğimizi yitirmemiz sonucu duruş bozuklukları ortaya çıkar. Bu da, eklem ve omurlara fazla ağırlık binmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklar, ağrı ve belki de kalıcı sakatlıklara neden olur.

Esneme hareketleri ağrılara iyi gelir

İyi planlanmış bir esneme programı eklemlerdeki gerginliği azaltır. Böylece adaleler arasındaki güç dengesizliğinden doğan sakatlıklar ve yaşlanmaktan kaynaklanan esneklik kaybı en aza indirgenir. Alt sırt bölgesindeki ağrılara ve diğer adale ve eklem sorunlarına yardımcı olur.

Esneme hareketleri, adale liflerinin birbirlerine yapışmasını engelleyen jölemsi bir madde olan ‘glycoaminoglycan’ üretimini arttırarak daha serbest ve ağrısız hareket etmemizi sağlar. ‘Glycoaminoglycan’ maddesi aynı zamanda eklemleri koruyan ve destekleyen kollajen maddesinin onarılmasını sağlar. Böylece eklem kemiklerinin birbirine sürtmelerinden kaynaklanan artrit romatizma denen iltihaplı eklem rahatsızlığı riski azalır.

Gergin beden, gergin zihin

Fiziksel gerginlikle psikolojik gerginliğin aralarındaki yakın bağdan dolayı esneme hareketleri stresle başa çıkma konusunda da önemli bir yer tutar. Bazı esneme hareketleri, aşırı gergin boyun adalelerinin beyne giden kan akışını azaltmalarından kaynaklanan baş ağrılarına iyi gelir. Çoğumuz stresi kalça bölgemizde tutarız. Alt ve üst beden arasındaki bu stratejik bölgedeki gerginliği azaltmak kronik ağrıların neden olduğu stresten kurtulmamızı sağlar.

Esnek bir bedene yatırım yapın

Günlük yaşamınıza basit esneme hareketlerini dahil edin. Bu yatırım size dinamik bir beden, fiziksel ve zihinsel uyum, azalmış ağrılar olarak geri dönerek kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.