Japonya Başkonsolos Ziyareti

Japonya Başkonsolos Ziyareti

Japonya Başkonsolos Ziyareti

  • 19 / 03 / 2019

Japonya Başkonsolosu Bursa’yı ve 22 senedir faaliyet gösteren Uluyama Türk Japon Kültür Derneğini ziyaret etti.

Yaklaşık 2 senedir Türkiye’de Japonya Başkonsolosluğu görevini yerine getiren Bay Fukuda öğlen Büyükşehir belediyesini 17:30 da ise Uluyama Türk Japon Kültür derneğini ziyaret etti.Karşılamayı yine dernek üyelerinden Dr.Ufuk Aydın ve ekibi yeniçeri kıyafetleri giyerek yaptılar. Dernek yönetim kurulunun karşılamada hazır bulunduğu ziyareti içerde hazırlanan “22 seneyi 22 dakikaya sığdırdık” video sunumu takip etti. Van’a yardım gönüllüsü olarak gelen bay Miyazaki’nin annnesi tarafından yazılan teşekkür mektubunu okurken Bay Fukuda ve üyeler arasında duygusal dakikalar yaşandı. Başkonsolos Fukuda ve Yardımcısı Isıkawa san dernek yönetimi ile akşam yemeğinde tekrar bir araya gelerek;

  • Özellikle eski bir başkent olan Bursa’ya gelen Japon turist sayısının azlığı ve artırmak için yapılması gerekenler
  • Japon ekonomisinde binde beş payı olan Türkiye’nin payını artırmak için bir dizi seminer ve tanıtım organizasyonlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Derneğin yakın zamanda çıkarmayı planladığı Türkçe-Japonca derginin tanıtıldığı geceyi değerlendiren Dernek Başkanı Hakan KAPLAN;

“Derneğimiz olarak iki ülke arasında Ekonomi, turizm, sanat ve spor alanlarında karşılıklı birçok ilke ve organizasyona 22 senedir imza atmaktadır. Amatör ruhla yapılan profesyonel faaliyetlerimizin Japon hükümeti tarafından takdir edilmesi tarafımızdan güçlü bir motivasyon kaynağı oluşturmaktadır. Özellikle eski bir başkent olan Bursa’nın hak ettiği yerde olduğuna inanmamaktayız. Bu seviyenin yukarılara çekilmesi için eskiden olduğu gibi canla başla çalışmalarımıza devam edileceğinin bilinmesini isteriz.

Gerek Osmanlı dönemindeki gerçekleşen Ertuğrul firkateyni kazası, gerekse yardım gönüllüsü bay Miyazaki’nin Van’daki ölümü iki ülkenin birbirine yakınlaşmasına vesile olmuştur. Kültür olarak benzer özellikleri olan bu iki kültürün birbirini daha iyi tanıması için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.”

22 mayıs 2015