Iaido Semineri - Takeuchi Sensei

Iaido Semineri - Takeuchi Sensei

Iaido Semineri - Takeuchi Sensei

  • 19 / 03 / 2019

BURSA’da GELENEKSEL JAPON KILIÇ SANATI GÖSTERİSİ

30 eylül 2014 ile 8 ekim 2014 tarihleri arasında şehrimizi Geleneksel Japon kılıç sanatlarında Japonya’nın sayılı kılıç hocaları arasında yer alan Bay Takeuchi şehrimizi ve derneğimizi ziyaret etti.

İki ülke arasında ilişkilerin daha kuvvetlenmesi için Uluyama Türk Japon Kültür derneği ve Hokkaido Japon Türk Dostluk derneği 2010 senesinde kardeş dernek protokolü imzalamıştır. Protokol gereği Kültür sanat ve spor alanında birçok faaliyetler gerçekleştirilecektir. Geleneksel Japon kılıç sanatının tanıtımı bu sene şehrimizde yapılırken , aynı şekilde Türk kılıç sanatının tanıtımının da Japonya’da yapılması planlanmaktadır.

Bay Takeuchi ve Uluyama derneğini temsilen Hakan Kaplan ile Prof.Dr.Kadri Arslan 29.9.2014 tarihinde Japonya başkonsolosunun evinde yemeğe davet edilerek, etkinlik hakkında sohbet edilmiştir. Şubat 2015’te ise yine ilimize Japonya’dan Kendo ve Kobudo ( Geleneksel Samuray disiplin sanatları) alanında misafirler gelecektir. Bir başka etkinlik ise Kasım 2014 tarihinde Japon Anime ve Manga kahramanları İstanbul ve Bursa’yı ziyaret edeceklerdir.
Dernek merkezinde gerçekleştirilecek etkinliğe tüm bursa halkı davetli olup, ücretsiz olarak izleme şansları bulunmaktadır.

Bay Takeuchi’nin esas mesleği mimarlık olup, 63 yaşındadır. Aynı zamanda Hokkaido Japon Türk Dostluk derneğinde aktif üyelik yapmaktadır.

Etkinliklere dair fotoğraflara aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.